Srebro na księżycu

Silver Institute donosi, że prawie po roku po odkryciu wody na Srebrnym Globie naukowcy znaleźli w księżycowym gruncie dowody istnienia innych związków chemicznych jak metan, amoniak, dwutlenek węgla, tlenek węgla, sód, rtęć i srebro.

Naukowcy NASA sugerują, że nowe związki mogą być pozostałościami po uderzeniu komety i informują również, że ilość znalezionego srebra i innych materiałów nie jest duża, ale mogłaby służyć jako zasób naturalny dla stałej bazy księżycowej.

„Obserwacje dokonane przez sondy kosmiczne LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) i LCROSS (Lunar CRater Observation and Sensing Sattelite) pokazują, że Księżyc posiada złożone środowisko, w którym zachodzą ciekawe zjawiska chemiczne” – mówi Richard Vondrak, naukowiec NASA pracujący przy projekcie LRO w Greenbelt w stanie Maryland, USA. „Ta wiedza może otworzyć drzwi do nowych metod badań i eksploracji”.

Księżycowy pył został przeanalizowany przez przyrządy NASA w momencie ich uderzenia w krater Cabeus w 2009 roku, ale nowo odkryte związki zostały ogłoszone dopiero ostatnio przez naukowców Uniwersytetu Browna. „To miejsce (krater w pobliżu bieguna południowego Księżyca) wygląda jak skrzynia ze skarbami, takimi jak pierwiastki i związki, które zostały uwolnione na całej powierzchni księżyca, a następnie zgromadzone w tym jednym szczególnym miejscu”, mówi geolog Peter Schultz z Uniwersytetu Browna.

Tagi: