Podsumowanie tygodnia i prognozy Czytelników

Srebro zakończyło tydzień na poziomie 35,15 USD/oz, a złoto – 1420 USD/oz. Metale wzrosły w ciągu tygodnia o – odpowiednio – 3,1% i 0,6%. Parytet złota do srebra jest rekordowo niski i wynosi 40,40.

Niepokoje na rynkach wywołane zamieszkami w Libii i Japonią, boleśnie dotkniętą trzęsieniem ziemi i tsunami, a także słabnącym kursem dolara wobec euro (spadek o 1,1% w stosunku do poprzedniego piątku) powodują przesuwanie się kapitału inwestycyjnego w stronę metali szlachetnych, złota i srebra.

Wykres cen srebra

Wykres cen srebra w ostatnim tygodniu

Ważnym wydarzeniem bieżącego tygodnia, oprócz Japonii, jest stopniowe wychodzenie srebra z backwardation. W ostatnich pięciu dni sytuacja powoli wracała do normy – z dnia na dzień kontrakty z coraz dłuższymi terminami realizacji były wyceniane wyżej niż aktualna cena srebra. W piątek, 18 marca, już tylko kontrakty futures 12-miesięczne były oferowane taniej o 0,212%. Spada również sprzedaż srebrnych monet American Eagle w US Mint i jeśli ten trend się utrzyma, to marcowa sprzedaż będzie 0 25% mniejsza niż w lutym. Przewiduję sprzedaż 2,44 mln uncji srebrnych monet, wobec 3,24 miliona w miesiącu poprzednim.

Podsumowanie ankiety

28 lutego wystartowała ankieta – prognoza ceny srebra, w której Internauci bardzo chętnie oddawali swe głosy i po 20-stu dniach licznik wskazał już 100 głosujących! Bardzo cieszy wysoka frekwencja i chęć Czytelników do uczestniczenia w zabawie. To bardzo zachęca do tworzenia kolejnych ankiet.

Mimo, że ankieta wciąż jest aktywna, to spróbuję dokonać jej podsumowania. Dodam, że dzięki zabezpieczeniom informatycznym w ankiecie można było zagłosować tylko jeden raz, więc każdy głos pochodzi od innej osoby. Sumarycznie, głosy rozłożyły się następująco:

Prognoza % głosów
w ankiecie RynkuSrebra
% głosów
w ankiecie SilverSeek
poniżej 30 USD 10% 4,85%
30 – 35 USD 4%
35 – 40 USD 20% 18,09%
40 – 50 USD 28% 35,67%
powyżej 50 USD 38% 41,39%
Razem 100% 100%

Najwięcej głosów otrzymała prognoza „powyżej 50 USD” (38% głosów), na drugim miejscu uplasowała się „40-50 USD” (28% głosów). Spadek ceny srebra (pronoza poniżej 35 dolarów) przewiduje łącznie 14% ankietowanych. Porównując wyniki z SilverSeek, na której opublikowano wyniki podobnej ankiety, to widać, że nie jest źle z polskimi nastrojami. Choć są mniej optymistczne i więcej osób oczekuje spadków, to mimo wszystko jest duża 86-procentowa grupa, która mocno wierzy w to, że ceny srebra pójdą w górę!

Skumulowana liczba głosów w kolejnych dniach wygląda następująco:

Prognoza cen srebra - skumulowana liczba głosów

Od samego początku głosowania dominowały dwie opcje: „40-50 USD” oraz „powyżej 50 USD”. Ta pierwsza prowadziła przez 6 dni, po czym została na stałe wyprzedzona przez najbardziej optymistyczną prognozę („powyżej 50 dolarów za uncję”).

Średnia ważona prognozy wyniosła:

40,90 dolarów za uncję

To 16,36% powyżej dzisiejszego zamknięcia – oby tak było, to wszyscy staniemy się bogatsi! W obliczeniach wykorzystano dolną wartość każdego przedziału, a dla opcji „poniżej 30 USD” przyjęto 25 dolarów. 31 grudnia 2011 roku zweryfikujemy tą liczbę i – jeśli okaże się trafna – to możecie spodziewać się podobnej ankiety-prognozy za rok :-)

PS. Od kilku dni Rynek Srebra może pochwalić się dynamicznym, historycznym wykresem cen srebra z danymi z londyńskich fixingów od 1968 rokukliknij tutaj! O jego wprowadzeniu pierwsi dowiedzieli się fani Rynku Srebra na Facebooku – dołącz do nich.