Nowy rekord wszech czasów srebra!

W Wielkanocny Poniedziałek, gdy wielu z nas świętowała przy stołach, srebro kontynuowało silny, paraboliczny wzrost i osiągając cenę 49,8 USD za uncję, bijąc tym samym rekord wszech czasów z 1980 roku (49,45 USD). To daje 60-procentowy wzrost w tym roku!

Niestety nie utrzymaliśmy się na szczytach i kurs srebra dość szybko zjechał do 45,8 dol. (-8%) przy dużych obrotach. Traderzy zaczęli realizować zyski i zamykać swoje pozycje przy psychologicznej barierze 50 USD. Aktualnie kurs oscyluje wokół $46,3/oz, a obroty spadły. 50 dolarów to nic innego jak bariera psychologiczna – rekord sprzed 30 lat przy uwzględnieniu inflacji wynosi w dzisiejszych czasach ok. $140 za uncję, jak podaje National Inflation Association.Warto również zwrócić uwagę, że w czwartek znów pojawiło się na srebrze backwardation.

Według analityków XTB „spadki cen z początku tygodnia łączone są z wygasaniem opcji w dniu dzisiejszym, jednak mając na uwadze gigantyczne wzrosty cen z ostatnich miesięcy, odwrócenie trendu może nastąpić w każdym momencie”.

Kurs srebra 25 kwietnia 2011 (dane: netdania.com)

Teraz inwestorzy będą monitorować zachowanie dolara w związku z środowym spotkaniem i konferencjąRezerwy Federalnej. Oczekiwania rynku są proste: stopy procentowe zostają na niskim poziomie, a wart 600 mld dolarów program QE2 jest kontynuowany zgodnie z planem do czerwca. Może jednak czeka nas trzecia tura luzowania ilościowego QE3 (ciekawy artykuł na ten temat)? Czekamy na dodruk kolejnych zielonych papierków zwanych pieniądzem/walutą, co przełoży się na dalsze wzrosty cen srebra…