Japonia a ceny metali

Co ma Japonia do cen złota i srebra? Odpowiedź jest taka sama jak w przypadku: „co ma piernik do wiatraka?”. Nic. Choć bardziej prawidłowe byłoby stwierdznie: „nic bezpośrednio”.

BullionVault

Media uwielbiajątłumaczyć gwałtowne zmiany cen metali złota i srebra aktualnymi wydarzeniami na świecie, tak jak ostatnio trzesięniem ziemi i tsunami w Japonii. Mnie też to się zdarza. Zastanawiając się nad tym głębiej dochodzimy do wniosku, że nie ma bezpośredniego związku między tymi wydarzeniami i łączenie ich ze sobą to błąd. Zastanawiające jest, w jakim celu inwestorzy mieliby sprzedawać waluty, czy inne aktywa po to, by wejść w posiadanie metali po wybuchu w japońskiej elektrowni atomowej? Zmiany cen metali są wywoływane zmianami relacji cen walut, czyli dolara do euro. Tak więc dopiero ruchy na rynku walutowym pociągają za sobą ceny metali, a nie wypadki, katastrofy i wojny. Typową zależnością w sytuacji umacniającego się dolara jest spadek cen surowców, ponieważ ich ceny stają się mniej atrakcyjne dla inwestorów zagranicznych. I tak dzisiejszego poranka złoto potaniało o 3% wobec umacniającego się dolara.

Jak tragedia w Japonii wpłynęła na rynki?

W związku z katastrofą dołują ceny akcji producentów samochodów, którzy zamknęli fabryki. Jest to jak najbardziej wytłumaczalne, bo kataklizm przekłada się na namacalne straty dla koncernów. Również metale, jak platyna i pallad, wykorzystywane w katalizatorach, zanotowały dzisiejszego poranka spadki o – odpowiednio – 2,3% i 3,9%, osiągając tegoroczne minima. James Zhang ze Standard Bank donosi o panicznym wyprzedawaniu metali szlachetnych w Japonii i mówi, że piątkowe zdarzenie w trzeciej co do wielkości gospodarce świata będzie musiało mieć negatywne skutki w globalnej gospodarce. Specjaliści szacują, że kataklizm może kosztować Japonię ponad 180 miliardów dolarów i 1 procent PKB w drugim kwartale.

Jednakże nie jest aż tak całkowicie źle. Zrujnowaną Japonię trzeba będzie zrekonstruować, więc po drugiej stronie szali znajdują się akcje japońskich spółek budowlanych, którę będą zajmować się odbudową zniszczonych domów, biurowców i dróg.

Trzęsienie ziemi wpłynęło rówież na jena na rynkach międzynarodowych i część inwestycji z jena może powędrować w kierunku złota i srebra, ale to efekt działania Banku Japonii, a nie samej katastrofy.

Jakie wiadomości mogą wpłynąć na ceny metali?

  • Zmiana ceny dolara w stosunku do euro natychmiast powoduje ruch cen złota.
  • Wysokie ceny ropy naftowej, powodujące ogólnoświatową inflację i wzrost wartości metali w związku z malejącą wartością pieniądza.
  • Znaczące zakupy złota przez Europejski Bank Centralny mogą zmienić spojrzenie świata na złoto.
  • Wiadomości, które wpływają na strukturę i kondycję globalnego systemu monetarnego.
  • Zapaść w europejskim systemie monetarnym i problemy zadłużeniowe krajów eurostrefy (przykład Irlandii), co mogłoby zachwiać stabilnością UE i zmusić inwestorów do „ucieczki” w metale.
  • Wyprzedaż amerykańskich obligacji skarbowych przez Chiny, co wskazywałoby na degradację dolara jako wiarygodnej waluty światowej.
Opracowano m.in. na podstawie http://www.marketoracle.co.uk/Article26919.html.