Czy srebro wyleczy nas z przeziębienia?

O ile zdolność srebra do zabijania szkodliwych mikrobów bez niszczenia komórek ssaków jest znana i akceptowana wśród naukowców, to zdolność do zwalczania infekcji ogranicza się jedynie do bakterii i grzybów w ranach i skaleczeniach skóry. Belgijscy naukowcy odkryli metodę zabijania wirusów i bakterii, które wywołują przeziębienie, grypę i choroby żołądkowe!

Profesor Willy Verstraete, mikrobiolog  z Uniwersytetu w Ghent, zaprezentował wyniki badań na spotkaniu Stowarzyszenia Mikrobiologii Stosowanej w Londynie. Zaszczepienie cząsteczek nanosrebra w pożytecznych bakteriach (np. znajdującej się w jogurcie Lactobacillus fermentum) spowoduje, iż ta bakteria będzie wiązała srebro razem, co zapobiegnie jego rozprzestrzenianiu się w organizmie, co stanowiło dotychczas problem. Srebro ostatecznie zniszczy jednak „dobrą bakterię”, ale dobry efekt działania srebra zostanie osiągnięty. Srebro w takiej postaci mogłoby być sprzedawane jako spray do nosa, filtry do wody czy gąbki do mycia rąk.

Naukowiec wraz ze swoją załogą przetestował połączenie bakterii z nanosrebrem w walce z norowirusem, który powoduje bóle brzucha i wymioty. Okazało się, że dzięki srebru wirus został pokonany.Verstraete powiedział: „Używamy nanocząsteczek srebra, które są bardzo małe, ale dostarczają dużej powierzchni i zlepiają się wokół wirusa, powstrzymując chorobę. Mamy wątpliwości co do korzystania z czystego nanosrebra w ludzkim organizmie i szkód jakie to może wyrządzić, więc dołączyliśmy nanocząsteczki srebra do powierzchni bakterii. To oznacza, że cząsteczki srebra pozostaną małe, ale nie będą mogły swobodnie przemieszczać się po organizmie”.

Wesług Światowej Organizacji Zdrowia, norowirus wywołuje na świecie ponad 90% problemów żołądkowych i jest zazwyczaj przenoszony w wyniku słabej higieny i zakażonego jedzenia. Nowa metoda dostarczania cząstek srebra do organizmu może być również pomóc w walce z przeziębieniem, które atakuje system oddechowy i rozprzestrzenia się poprzez kichanie i kaszel. Mimo, że zostały wprowadzone na rynek leki, które mogą skrócić czas występowania objawów grypy, Verstraete zaznaczył, że spray do nosa z nanosrebrem i „dobrymi bakteriami” będzie dużo efektywniejszą alternatywą.

Verstraete pracuje obecnie z firmami farmaceutycznymi w celu sprawdzenia, czy ta metoda zadziała wobec innych wirusów.