Czy sprzedawać srebro po 50 USD?

Rekord wszechczasów srebra z 1980 roku skończył się prawie 80% spadkiem. Bracia Hunt trzymali duże ilości długich pozycji o wartości 100 mln uncji srebra. Nie sposób ich było zamknąć bez wywołania ostrego spadku kursu srebra – i tak też się stało. Jak to wygląda dziś?

BullionVault

Obecnie mamy sytuację odwrotną – JP Morgan posiada 122,5 mln uncji gołych short-ów i tym razem kurs, zamiast spaść, powinien eksplodować. National Inflation Association (NIA) przewiduje, że wzrosty cen srebra o 5-10 dolarów dziennie będą na porządku dziennym(!) w najbliższych latach. Już teraz coraz częściej obserwujemy obserwowaliśmy 2-dolarowe dzienne wzrosty. Podobnie jak w 1980 roku słabnie dolar, Fed drukuje pieniądze, a inflacja rośnie, stając się problemem globalnym. W marcu CPI w Chinach wyniosła rekordowe 5,4 proc. r/r, a w USA – 2,7 proc. r/r. Dane o inflacji okazały się wyższego od prognoz analityków i nabiera ona rozpędu, co również będzie stymulować ceny metali szlachetnych.

Czy sprzedawać srebro teraz?

To zależy od planowanego czasu Twojej inwestycji. Jeśli możesz trzymać srebro w portfelu przez najbliższe miesiące czy lata, to sprzedaż teraz będzie złym posunięciem. Ewentualną opcją jest sprzedaż blisko 50 dol. tylko po to, by odkupić kilka(naście) % taniej, ale to raczej wersja dla zaawansowanych graczy. Daytrading na tak nieprzewidywalnym rynku metali jest ryzykowny i może przynieść początkującym inwestorom mizerne efekty.

W ankiecie SilverSeek aż 87,96% respondentów stwierdziło, że w minionym tygodniu nie zobaczyliśmy jeszcze rekordu cen srebra na 2011 rok. To oznacza, że inwestorzy spodziewają się więcej i $50 to nie koniec. A jeśli „koniec”,  to ewentualnie „koniec wstępnej fazy wzrostu cen srebra”. Po przebiciu 50 dol. nie będziemy mieli znaczących poziomów wsparcia i srebro może rosnąć w szybkim tempie, tak jak przewiduje National Inflation Association, nawet do poziomu 58 dol. w połowie 2011 roku, jak wynika z tej analizy na SilverSeek. Również ponad 100 czytelników Rynku Srebra wypowiedziało się w mojej ankiecie, że srebro osiągnie cenę 50 USD w I połowie maja 2011.

A czy kupować srebro właśnie teraz? Przede wszystkim, nie należy go kupować na górce, czyli w okolicy 50 dol. Zrobił to jeden z moich przyjaciół, chcąc szybko dołączyć do posiadaczy metali. Kupił srebro w czwartek 28.04 idealnie na górce, po czym kurs spadł – na starcie jest więc stratny ok. 2,5%. Nie posłuchał rady, by poobserwować rynek.

Warto wstrzymać się trochę z decyzją i właśnie zobaczyć jak się zachowa rynek. Mamy za sobą jedną korektę, ale kolejna, głębsza jest jeszcze możliwa, która może dać lepszą szansę do zakupów. Srebro bardzo krótko znajdowało się powyżej 40 USD i nie ma w przedziale 40-50 USD znaczących poziomów wsparcia. Jeśli dojdzie do korekty i będziemy się kurczowo trzymać analizy technicznej, to kurs srebra mógłby wylądować poniżej 40 USD (nawet 34-37 jak piszą tu i tu).

Komentarz video

Komentarz na temat testowania poziomu 50 dol., realizacji zysków, możliwej korekcie, spekulacjach i możliwego rozwoju sytuacji (CNBC, 28.04):

O parytecie historycznie

Parytet złoto-srebro przez 873 lata, od 1000 do 1873 roku wahał się między 10 a 16 (dane NIA), a ta druga wartość (16) jest uznawana za „naturalną proporcję złota do srebra”. Aktualnie mamy 32, jeszcze nie tak dawno było 70 i nawet 100 w 1991 roku. W 1792 i 1803 the USA i Francja ustanowiły prawnie, że parytet wynosi, odpowiednio, 1:15 i 1:15,5. Czy taki parytet jest realny obecnie? Wtedy były to inne czasy – srebro nie było wykorzystywane w przemyśle w takim stopniu jak dziś i NIA przewiduje (i piszą o tym ze 100% pewnością), że jeszcze w tej dekadzie dojdziemy do historycznie niskiego poziomu 10-16. M.in. dlatego, że parytet był przez lata sztucznie zawyżany przez „Fed, JP Morgan i spółkę”. Przy cenie złota 2000 USD i parytecie 16, cena srebra powinna wynieść 125 dol.

Parytet złoto-srebro

Parytet złoto-srebro historycznie (http://www.dani2989.com/gold/10aggb.html)

Podsumowanie

Srebro jest przede wszystkim rozsądną długoterminową alternatywą, by zachować – a nawet podnieść – swoje bogactwo w przyszłości. Oddając dziś pieniądze na lokatę do banku, za rok wyjmiemy ich oczywiście więcej, ale stać nas będzie na mniej, bo moc nabywcza oszczędności spadnie. A z tą samą ilością fizycznego metalu z czasem będzie nas stać na tyle samo lub więcej. O ile za tą samą ilość złota możemy kupić te same dobra teraz, jak przed 10 czy 20 laty, to dzięki srebru (i ostatnim wzrostom) stać nas na więcej. Bogaci ludzie trzymający swe oszczędności w papierowym pieniądzu stracą (może nawet zbankrutują?). Czy czeka nas przetasowanie na rynku najbogatszych ludzi na świecie?

BullionVault - handluj srebrem bez podatku VAT