Co nie gra z iShares Silver Trust (SLV)?

W sobotę pojawił się na YouTube kontrowersyjny film, odkrywający nieznane wielu inwestorom informacje z prospektu funduszu SLV. Warto zapoznać się z wadami zanim zainwestujecie w iShares Silver Trust. Do przemyślenia…

BullionVault

iShares Silver Trust to największy fundusz inwestujący w srebro, a jego symbol SLV jest często używany zamiennie z ceną srebra. Poniżej zebrałem kilka punktów, o których jest mowa w filmie na temat niuansów jego prospektu:

  1. SLV umożliwia zamianę udziałów na fizyczne srebro tylko wtedy, gdy regularny handel na New York Stock Exchange nie jest zawieszony. A mógłby on być zawieszony w przypadku hiperinflacji, czy problemów walutowych. Drugą sytuacją, kiedy nie dokonamy zamiany jest… „sytuacja awaryjna”, która de facto może być zinterpretowana dowolnie, tak jak tylko sobie tego życzą właściciele funduszu! Istnieje ryzyko, że w kryzysowej sytuacji nie otrzymamy fizycznego srebra.
  2. SLV może zostać zamknięty, gdy taką decyzję podejmie co najmniej 75% powierników. Udziałowcy posiadający 3/4 funduszu mogą w dowolnym momencie zadecydować, że przestanie on istnieć.
  3. W przypadku chęci otrzymania fizycznego srebra, należy spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest zapłata wszelkich podatków czy innych państwowych opłat przed otrzymaniem srebra. Jeśli rząd wprowadzi np. podatek 80% na fizyczne srebro, powiernik funduszu zażąda go od nas z góry. Nie będziemy mogli sprzedać srebra na rynku i dopiero zapłacić podatek, lecz na odwrót. W przypadku dużej inwestycji i dużego zysku taki podatek może być bolesny dla portfela.
  4. Bank przechowujący srebro (JP Morgan – ten sam, któremu zarzuca się manipulacje cenami srebra) nie ponosi odpowiedzialności za jakość przechowywanego srebra. W jego skarbcu zamiast czystego srebra próby 999 może być cokolwiek. Inne instytucje zaangażowane w fundusz również nie ponoszą odpowiedzialność za czystość srebra. Fundusz SLV już wcześniej systematycznie wprowadzał w błąd inwestorów, publikując nieprawdziwe informacje o posiadanych sztabkach.

Zapraszam do obejrzenia filmiku i inwestowania w FIZYCZNE SREBRO!

Pobierz: prospekt funduszu SLV (PDF)