Co Hindusi robią ze srebrem?

O tym, że dla Hindusa złoto ma wartość religijną, pisałem w zeszłym tygodniu. Dziś przeczytałem artykuł w CommodityOnline na temat sposobów wykorzystywania srebra przez tą nację. O mało nie spadłem z krzesła i radzę wam – usiądźcie zanim to przeczytacie…

BullionVault

Otóż szanujący się Hindus to srebro po prostu… zjada. W powszechnym stosowaniu są bardzo cienkie folie wykonane ze srebra, które w kontakcie z ciepłym jedzeniem niemal rozpuszczają się. A wygląda to dokładnie tak jak poniżej:

Srebrna folia na jedzeniu

Źródło: http://vegan-india.blogspot.com/2010/07/kanishka-cruelty-free-varakh-all-india.html

Srebrna folia na jedzeniu

Źródło: http://fxcuisine.com/default.asp?language=2&display=162&resolution=high&page=2

Dlaczego oni to robią?

Przede wszystkim żeby ładnie wyglądało – takie „dekoracje” stosuje się na wystawnych, indyjskich ślubach. Nie bez znaczenia są również antybakteryjne właściwości srebra – jego konsumpcja wspiera system odpornościowy człowieka. Swoją drogą taka indyjska kuchnia, wyposażona w srebrne folie to swoisty mini-skarbiec. Gdy rodzina wpada w problemy finansowe, wystarczy sprzedać „kuchenne srebro” i po kłopocie ;-)

Imponujące, ale i przerażające! W dobie gwałtownych wzrostów cen srebra, konsumowanie go jest szaleństwem i marnotrawstwem. Pomyślcie sobie, że jecie kawałek kurczaka warty powiedzmy 4 zł, owinięty w jednogramową srebrną folię o tej samej wartości. A za rok ta folia byłaby warta drugie tyle! Mnie to by stanęło w gardle i już na samą myśl mam problemy z przełykaniem. No cóż, co kraj to obyczaj. Cenny metal jest w ten sposób tracony, a mógłby być znacznie lepiej wykorzystany (np. w elektronice). Mam jednak nadzieję, że nigdy w przyszłości nie będziemy odzyskiwać tego srebra z [wiecie chyba czego]…

Przykre konsekwencje

Jedzenie srebra w nadmiarze może mieć koszmarne skutki uboczne. Mam na myśli chorobę o nazwie argyria, która objawia się permenentną zmianą koloru skóry na niebieski lub niebieskoszary! Takie mogą być skutki zażywania popularnego srebra koloidalnego (połączenie srebra z białkiem lub żelatyną), stosowanego jako środek antybakteryjny pod postacią roztworów, maści czy kropli do oczu. Według Environmental Protection Agency objawy mogą wystąpić już przy dawce 1-4 gramów czystego srebra przyjmowanego przez dłuższy czas. Nie sądzę, aby Hindusi byli tym zagrożeni ze względu na ciemną karnację, ale my Polacy już zdecydowanie tak.

Poniżej film na przestrogę dla tych, którzy regularnie zażywają srebro koloidalne:


A skoro już weszliśmy na temat jedzenia, to pragnę życzyć wszystkim Czytelnikom Rynku Srebra:

Zdrowych, wesołych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy!