Zastosowanie srebra w technologii

Statek kosmiczny NASA ”Magellan” podczas swojej misji naukowej dostarczył naukowcom najdokładniejszy w historii obraz powierzchni Wenusa. 24 171 płytek kwarcowych pokrytych srebrem chroniło statek przed przegrzaniem w związku ze zdwojonym promieniowaniem słonecznym i dodatkowym ciepłem, odbijanym przez chmury Wenus.

Ochrona zapewniona przez płytki pozwoliła pracować bez zarzutu elektronice nad odwzorowaniem powierzchni planety i jej pola grawitacyjnego z ogromną ilością szczegółów.

BullionVault

Srebro nadaje szczególnych właściwości stopom aluminium. Dodanie srebra do aluminium sprawia, że otrzymujemy mocny stop aluminium, który jest obecnie używany m.in. w samolotach transportowych Air Force C17 i helikopterach Apache. Inny stop, z dodatkiem litu, używany jest w misjach kosmicznych NASA. Srebro znajduje także zastosowanie jako materiał uszczelniający w procesach chemicznych, gdyż nie wchodzi w reakcje chemiczne, nawet w tak trudnych warunkach jak silnik statku kosmicznego.Srebro było także od dawna używane do lutowania materiałów. Jego wyjątkowe właściwości są przydatne przy uszczelnianiu komponentów lamp elektronowych, używanych w radarach lotniskowych.

Srebro ma silny związek z tlenem. Ta właściwość jest istotna w wysokotemperaturowych nadprzewodnikach, które zrewolucjonizują przesył i magazynowanie energii elektrycznej oraz efektywność silników i większość innych urządzeń elektrycznych. Srebro nie tylko zapobiega utracie tlenu, ale działa jako źródło powstającego tlenu, co jest kluczowe do działania nadprzewodników. Gdy srebro zostanie stopione z materiałami nadprzewodzącymi, ono samo zyskuje właściwości nadprzewodzące.

Srebro to także katalizator utleniania w przemyśle chemicznym. Produkcja tkanin poliestrowych, płynów hydraulicznych, odmrażaczy silników i elastycznych tworzyw sztucznych, staje się bardziej efektywna przy użyciu srebra.

BullionVault