Zastosowanie srebra w medycynie

NoworodekW świecie opanowanym przez wirusy i choroby, coraz częściej wykorzystywane są bakteriobójcze właściwości srebra, które jest również stosowane w leczeniu schorzeń i poważnych poparzeń.

Odkąd w 1884 roku niemiecki położnik Carl Crede zaczął aplikować 1% roztwór azotanu srebra do oczu noworodków, eliminując występowanie gonococcal opthalmia (czyli choroby powodującej ślepotę u noworodków), srebro stało się ważnym środkiem bakteriobójczym. To dopiero w naszych czasach zostało ono zastąpione przez antybiotyki.

Ostatnie badania dowodzą, że srebro wspomaga tworzenie nowych komórek, przyspieszając gojenie się ran i zrastanie kości. Regeneracja całych płatów skóry jest także przeprowadzana z wykorzystaniem srebra. Badania wskazują, że systemy oczyszczania wody oparte na srebrze skutecznie dezynfekują wodę. W gospodarstwach domowych coraz częściej spotyka się filtry wody zawierające srebro. Tutaj wykorzystywane jest w celu zapobieżenia gromadzenia się bakterii i alg w filtrach. Działanie katalityczne srebra, w połączeniu z tlenem, to silny środek odkażający, eliminujący potrzebę użycia chloru w basenach. Poliwalentny tlenek srebra, czyli silnie naładowane srebro, znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu chorób bakteryjnych i wirusowych.

Jedna na siedem par okularów sprzedawanych w USA zawiera srebro. Kryształy halogenku srebra przetopione na szkło mogą zmienić przewodzenie światła z 96% do 22% w mniej niż 1 minutę i zablokować co najmniej 97% słonecznych promieni UV. Ten proces jest nieskończenie odwracalny.

Marki środków opatrunkowych, Curad i Johnson & Johnson wprowadziły niedawno na rynek bandaże z dodatkiem srebra. Beiersdorf USA, producent bandaży Curad, reklamuje produkt jako posiadający naturalne właściwości antybakteryjne pod nazwą: Curad Silver. Nowa linia produktów używa srebra w celu ochrony przed mniejszym skaleczeniami, zadrapaniami, otarciami i oparzeniami. Firma Johnson & Johnson wprowadziła na rynek profesjonalnej opieki zdrowotnej SILVERCEL z dodatkiem srebra i alginianu, zapewniając lepszą ochronę i wchłanianie. Opatrunki z alginianem, wykonane z wodorostów, są niezwykle chłonne. Utrzymują wilgoć w ranach, co nie tylko przyspiesza gojenie, ale i ogranicza uszkodzenia tkanki w trakcie zmiany opatrunku. Według przedstawicieli firmy, SILVERCEL może być szczególnie przydatne w gojeniu przewlekłych i trudno gojących się ran, które mogą być zakażone przez dużą liczbę bakterii. Ze względu na długie uwalnianie jonów srebra, opatrunek działa jako skuteczna bariera ochronna i szybko ogranicza zasięg infekcji.