Zastosowanie srebra w domu

Za każdym razem gdy włączasz mikrofalówkę, zmywarkę, suszarkę czy telewizor, aktywujesz przełącznik ze srebrnymi stykami, który z kolei tworzy obwód elektryczny. Zwyczajne domowe przełączniki, które przekazują prąd o wysokim napięciu do urządzeń elektrycznych używają srebra.

Srebro jest wybierane do tego zastosowania, ponieważ nie koroduje, co mogłoby spowodować przegrzanie, powodujące zagrożenie pożarowe. Dzisiejsze urządzenia elektryczne są sterowane przez membranowe panele przełączników, gdzie styki są srebrne. Panele można znaleźć w kuchenkach mikrofalowych, samochodach czy pod klawiszami komputerów. Ze względu na ich niezawodność i szerokie zastosowanie, rynek srebrnych membran wzrósł w USA do 40 milionów dolarów rocznie. Miliony filtrów wody jest sprzedawanych rocznie w USA po to, aby pozbyć się bakterii, chloru, trihalometanów, ołowiu, pyłu i zapachu. Tutaj srebro jest używane do zapobiegania gromadzenia się bakterii i glonów w filtrach. Badania wykazały, że działanie katalityczne srebra, w połączeniu z tlenem, to tak potężny oczyszczacz, że praktycznie eliminuje potrzebę stosowania żrącego chloru.

126 milionów uncji trojańskich srebra użyto na całym świecie w fotografii w 2007 roku. Pomimo istnienia innych technologii, oczekuje się iż fotografia oparta na srebrze będzie dominować na rynku także w przyszłości, ze względu na doskonałe cechy i niski koszt. Halogenek srebra to materiał, który rejestruje to co ma być widoczne na fotografii. Zaledwie cztery fotony światła są w stanie aktywować te halogenki srebra, które z kolei wzmacniają światło ok. miliard razy. Halogenki srebra łączy się z barwnikami, dzięki czemu otrzymujemy wszystkie kolory tęczy na fotografiach.

Każdy jest przyzwyczajony do posrebrzanych luster. Nowością na rynku jest „niewidzialne srebro”, czyli przezroczysta powłoka na szybach okien termicznych. Ta powłoka nie tylko odbija gorące, letnie słońce, ale też zatrzymuje ciepło w domu. Nowa podwójna warstwa srebra na szybie zdobywa rynek, gdyż odbija prawie 95% światła słonecznego, tworząc tym samym nowy standard oszczędności energii w gospodarstwach domowych.

Srebro od wieków było ozdobą stołów dzięki swojej refleksywności, dziedzictwu artystycznemu i właściwościom bakteriobójczym. Podobnie, srebrna biżuteria zawdzięcza swoją popularność połyskującemu pięknu i łatwości obróbki materiału przez rzemieślników. Światowe zużycie srebra na tych rynkach wyniosło ponad 163 milionów uncji trojańskich w 2007 roku.

Zegarki na rękę, zegary ścienne i kalkulatory są napędzane bateriami. I tutaj srebrne baterie są najlepszym wyborem. Zapewniają wyższe napięcie i długi czas działania, wymagany do zegarków kwarcowych. Ponad 1,5 mld srebrnych baterii tlenkowo-cynkowych jest dostarczanych na światowe rynki w ciągu każdego roku, w tym miniaturowych baterii do zegarków, kamer i innych małych urządzeń elektronicznych, oraz większych baterii do narzędzi i np. przenośnych kamer telewizyjnych.

Firma Samsung wprowadziła oparty na srebrze system „Silver Nano Health” w lodówkach, co ma służyć filtrowaniu, zabijaniu bakterii i zapachów które są tam produkowane, a także w klimatyzatorach, gdzie system jest używany na powierzchniach, które mają kontakt z wodą. „Silver Nano Health” opiera się na użyciu koloidalnego roztworu srebra w postaci mikroskopijnych cząsteczek (o wielkości 1~100 nanometrów), które z łatwością przenikają przez ściany komórek. Kiedy te cząstki nano-srebra stykają się z bakteriami i wirusami, naruszają ich strukturę i hamują wzrost komórek.

BullionVault