Inwestycja w srebro i złoto w skarbcu

Inwestowanie w srebro może przybierać różne formy: od instrumentów pochodnych, przez certyfikaty i lokaty strukturyzowane, fundusze ETF, po fizyczne srebro w sztabkach i monetach. Platforma BullionVault zapewnia inwestorom możliwość inwestowania online właśnie w sztabki srebra, przechowywane w londyńskim skarbcu.

BullionVault to elektroniczna giełda handlu srebrem i złotem, należąca do spółki Galmarley Limited, założonej w Londynie w 2005 roku przez trzy osoby: Paula Tustaina, Alexa Edwardsa i Krisa Jenkinsa – profesjonalistów komputerowych z praktyką w systemach bankowych i księgowych, sieciach internetowych i telekomunikacyjnych, systemach operacyjnych i bezpieczeństwa. W 2009 BullionVault znalazł się wśród laureatów Nagrody Królowej dla Przedsiębiorstw w kategorii „Innowacje”. Z usług firmy korzysta ponad 21 000 klientów na całym świecie.

Bezpieczeństwo

Kupowane przez nas srebro zostało wcześniej przez firmę alokowane i złożone bezpiecznie w profesjonalnych skarbcach w Londynie, a złoto także w Zurychu i Nowym Jorku. Na dzień 12.03.2011 roku w skarbcach BullionVault znajduje się 156 ton srebra (ponad 5 mln uncji trojańskich) i 22 tony złota. W momencie zakupu staje się ono naszą własnością i upadek firmy nie jest w stanie nas go pozbawić. Firma przeszła audyt u zewnętrznego audytora, który potwierdził zdeponowanie kilkudziesięciu ton złota i srebra. Sztaby srebra spełniają warunki określone przez London Bullion Market Association w specyfikacjach standardu Good Delivery. Oznacza to, że firma posiada sztaby o masie 1000 uncji trojańskich (31,1035 kg) i zawartości co najmniej 99,9% czystego srebra. Na szczęście mamy możliwość kupowania mniejszych ilości srebra, poczynając od jednego grama. W praktyce oznacza to, że po zakupie mniejszej ilości stajemy się współwłaścicielami sztaby o danym numerze seryjnym. W przypadku posiadania równowartości jednej sztaby srebra lub złota, można je za opłatą podjąć ze skarbca. Jednakże przechowywanie go później we własnym domu będzie kłopotliwe i stresujące (o ile nie posiadamy własnego, bezpiecznego skarbca). Lista alokowanych sztabek srebra prezentowana jest w codziennym audycie na stronach BullionVault.

Przebieg i rozliczenie transakcji są natychmiastowe. Kupujemy wyłącznie srebro, które już znajduje się w skarbcu, przy użyciu pieniędzy, które już wpłynęły na konto w BullionVault. Firma musi na czymś zarabiać, a więc pobiera od nas prowizję od transakcji i opłatę za przechowywanie sztab. Na dzień 28.09.2010 r. jest to 0,48% od wartości kruszcu, ale nie mniej niż 8 USD miesięcznie. Prowizja od zakupu wynosi początkowo 0,80% i może spaść z czasem do zaledwie 0,02% – istotne jest, iż nie ma prowizji minimalnej przy transakcjach zakupu czy sprzedaży srebra, co czyni opłacalnym zakup nawet 1 grama srebra!

Porównanie kosztów

Przykładowo, koszty zarządzania w funduszu Investors Gold, inwestującym w złoto, to 4,00%. Choć inwestując w ten fundusz np. za pomocą bezpłatnego eKonta w mBanku nie płacimy nic za kupno czy sprzedaż, to mimo wszystko koszt inwestycji za pośrednictwem giełdy BullionVault jest niższy. Oto symulacja rocznej inwestycji w wysokości 50 000 zł, zakończonej zyskiem 20%:

Opłaty Investors Gold BullionVault
Zasilenie konta 0 zł ok. 55 zł (przelew SWIFT)
Kupno 0 zł (0%) 400 zł (0,8%)
Zarządzanie 2000 zł (4%) 288 zł
Sprzedaż 0 zł (0%) 480 zł (0,8%)
Wypłata 0 zł (0%) 90 zł (30 USD)
Suma 2000 zł 1313 zł

Opłata za zarządzanie w Investors Gold nie jest pobierana bezpośrednio od nas, lecz uwzględniana w wycenie jednostki uczestnictwa funduszu. Jak widać w powyższej tabeli, przy inwestycji w wysokości 50 000 zł koszty/opłaty w BullionVault są o ok. 35% niższe niż w Investors Gold, a wyniki inwestycji mogą być nawet dwa razy lepsze, jeśli pominiemy fundusz. Nie ma też żadnej marży dla pośredników i dealerów, bo ich też nie ma. Co więcej, niektóre opłaty mogą zostać obniżone poprzez zaangażowanie większych środków finansowych (prowizja od kupna/sprzedaży może spaść nawet do 0,02% przy obrocie powyżej 600 tys. USD). Nie płacimy też podatku od VAT od zakupów, czego nie ma przy inwestycji w fizyczne sztabki srebra, kupowane np. w sklepach numizmatycznych czy na Allegro. Dzięki temu całość kwoty jest inwestowana w srebro, co jest jednym z największych plusów tej platformy – na starcie jesteśmy 23% do przodu!

Czy byłbyś w stanie zainwestować w srebro zdeponowane w zagranicznym skarbcu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...