Biżuteria ze srebra

Srebrną biżuterię można nabyć w tradycyjnych, jak i wielu internetowych sklepach. Ma ona tą przewagę, iż faktycznie posiadamy w ręku zakupione srebro (a nie wirtualnie).

BullionVault

Ceny srebrnej biżuterii będą również zmieniały się wraz z cenami samego kruszcu, a więc jest to alternatywa godna rozważenia, jako inwestycja uzupełniająca. Oczywiście, jeśli kupimy srebrną biżuterię jako prezent, to prawdopodobnie nie uda nam się na niej zarobić, gdyż nie zabierzemy i nie sprzedamy srebra które podarowaliśmy naszej żonie, czy mamie.

Co i gdzie kupić

Biżuteria ze srebra, jaką oglądamy w sklepach zarówno tych jubilerskich jak i coraz częściej w sklepach z odzieżą charakteryzuje się zróżnicowaną ceną. Wiadome jest, że wyroby ze złota będą kosztowały dużo więcej, jednak w ostatnich latach coraz częściej panie wolą nosić srebro, które komponuje się z każdym strojem. Wybór, jeśli chodzi o biżuterię srebrną jest imponujący. Znajdziemy tutaj bardzo wiele pierścionków, zawieszek czy bransolet, od których często trudno oderwać wzrok podziwiając wystawy sklepowe. Biżuterię srebrną można nabyć już za kilkadziesiąt złotych. Często maja one dodatki z kamieniami szlachetnymi, które cechują się oryginalnymi kolorami oraz kształtami.

Termin srebrna biżuteria ostatnio obejmuje nie tylko ozdoby takie jak pierścionki czy kolczyki, ale także bardziej oryginalne rzeczy na przykład srebrne pendrive. Taki sprzęt można zamówić przez Internet dla siebie, jako przedmiot oryginalny, ale i przydatny zarazem lub dla bliskich, jako prezent. W ofercie sklepów łatwo odszukamy również nowoczesne spinki dla mężczyzn, a dla miłośników sportu dobrym wyborem będą spinki sportowe, wśród których znajdziemy kategorie auto-moto, lotnicze, tenisowe, jeździeckie czy golf.

Próby metali szlachetnych

W Polsce obowiązuje prawo probiercze, mówiące, że wszelkie produkty i wyroby przeznaczone do handlu podlegają obowiązkowemu badaniu i cechowaniu przez specjalne organy probiercze znajdujące się w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Chorzowie, Częstochowie i Wrocławiu. Obowiązkowi cechowania nie podlegają wyroby ze złota, platyny i srebra o wadze poniżej 5 gramów.

Na cesze probierczej zawarte są następujące dane:

 • rodzaj metalu z którego wykonany jest wyrób
 • odpowiedni symbol: rycerz to złoto, kobieta – srebro, głowa konia – pallad, głowa psa – platyna
 • oznaczenie miejsca cechowania gdzie: B – Bydgoszcz, G – Gdańsk, H – Chorzów, K – Kraków, Ł – Łódź, P – Poznań, W – Warszawa, V – Wrocław, Z – Częstochowa
 • próbę, czyli informację ile jednostek metalu znajduje się w 1000 jednostkach.

Czyste złoto jest zbyt miękkie, aby z niego tworzyć biżuterię, toteż stosuje się stopy innych metali (zazwyczaj srebra, miedzi, niklu, cynku).

Właściwości metalu pełniącego role domieszki często stanowią o jego kolorze, dodatek niklu będzie powodował białawą barwę, miedzi – czerwonawo-różową. Zawartość metali szlachetnych w Europie mierzy się systemem tysięcznym, gdzie:

 • 1000 – 24 karaty
 • 916 – 22 karaty
 • 750 – 18 karatów
 • 585 – 14 karatów
 • 500 – 12 karatów
 • 417 – 10 karatów
 • 375 – 9 karatów
 • 333 – 8 karatów

Czyste srebro występuje niezwykle rzadko, najczęściej miesza się z rudami ołowiu, miedzi, cynku i złota. Najwyższa zawartość „srebra w srebrze” wynosi 92,5 % i oznacza się symbolem SS lub 925; pozostałe wartości to 875, 830, 800.

Opracowano na podstawie: Kuźnia Srebra – srebrna biżuteria.