Fakty o srebrze

Srebro (łac. argentum) to pierwiastek chemiczny o symbolu Ag z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Jest srebrzystobiałym metalem, o największej przewodności elektrycznej i termicznej. W przyrodzie występuje w stanie wolnym i w minerałach, jak argentyt czy chlorargyryt.

Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, ołowiu i cynku. Srebro jest ponadczasowe. Od najdawniejszych czasów towarzyszy człowiekowi w różnej formie jako jeden z najbardziej znanych metali. Historia srebra zaczyna się jeszcze w czasach starożytnych. Już 5000 lat temu używano go jako środka płatniczego, wyrabiano srebrne przedmioty ozdobne i naczynia stołowe.

Pierwszymi wyrobami jubilerskimi ze srebra były naczynia kościelne, które projektował między innymi Wit Stwosz dla krakowskich rzemieślników. Srebro w polskiej sztuce jubilerskiej nie ma tak długiej tradycji jak we Włoszech, Niemczech czy Meksyku. Obecnie jednak Polska nadąża za modą w sztuce jubilerskiej i rozwija produkcję z tzw. białych metali (srebra, platyny i białego złota).

Srebra używa się m.in. do produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego, gdzie jest cenione za znakomitą przewodność elektryczną. Klawiatury komputerowe posiadają styki wykonane ze srebra. W sprzęcie HI-FI miedź często zastąpiona jest srebrem, z uwagi na lepsze właściwości elektryczne. Tlenek srebra-kadmu jest używany do produkcji styków wysokiego napięcia, gdyż minimalizuje on powstawanie łuków elektrycznych. Srebro jest także czasem stosowane do produkcji spoiwa lutowniczego, a także baterii srebrowo-cynkowych i srebrowo-kadmowych o wysokiej pojemności. Pokrywanie elementów łożysk (np. w silnikach lotniczych) srebrem zapobiega ich zużywaniu. Srebro wykorzystuje się też na szeroką skalę w fotografii, w postaci związków – azotanu srebra i halogenków.

Srebro jest surowcem o wiele tańszym od złota i przez to łatwiej dostępnym. Upodobali je sobie szczególnie designerzy, wykorzystujący jego miękkość i tworzący prawdziwe arcydzieła. Pierwsi po wojnie zasłynęli w Polsce z wykonawstwa biżuterii srebrnej Jadwiga i Jerzy Zaremscy, a po nich kolejni plastycy-złotnicy, którzy zapoczątkowali erę srebra. Od tamtej pory polscy artyści-jubilerzy zaliczają się do grona znaczących w świecie producentów biżuterii srebrnej i otrzymują liczne nagrody na międzynarodowych konkursach.

Opracowano na podstawie: Kuźnia Srebra, Wikipedia

BullionVault - handluj srebrem bez podatku VAT