Dlaczego warto samodzielnie inwestować w metale?

„Przewidywanie jest bardzo trudne, szczególnie jeśli idzie o przyszłość” – powiedział niegdyś duński fizyk, Niels Bohr, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w 1922 roku za opracowanie teorii budowy atomu. Nie sposób się z tym nie zgodzić, zwłaszcza w kwestii inwestycji.

Większość z nas spędza długie godziny zastanawiając się w co zainwestować swoje oszczędności. Czy ma to być fundusz inwestycyjny, giełda, lokata, a może jeden z metali? Decyzja jest niewątpliwie trudna, a efekt może być odwrotny od zamierzonego, gdyż strata jest tak samo prawdopodobna, co zysk. Wszyscy popełniamy głupstwa finansowe, lecz jako decydenci mamy możliwość zminimalizowania strat już na samym początku i podjęcia decyzji, która może przynieść nam więcej korzyści.

Załóżmy, drogi Czytelniku, że dnia 4 sierpnia 2010 (tj. 3 miesiące temu od napisania tego posta) miałeś do zainwestowania kilka tysięcy złotych. Wybrałeś fundusz inwestujący w metale szlachetne (m.in. złoto, platynę i srebro), ponieważ interesujesz się metalami i chciałeś zyskać na hossie metali. Na rynku mamy do wyboru m.in. DWS Gold i Superfund SFIO GoldFuture. Minął jeden kwartał i zastanawiasz się, czy dobrze zrobiłeś?

Zerknijmy więc na wyniki funduszy w ostatnim kwartale:

  • DWS Gold zarobił 4,17%
  • Superfund SFIO GoldFuture zarobił 13,41%
  • Cena złota na rynku wzrosła o 13,39%
  • Cena srebra wzrosła o 34%

O ile Superfund poradził sobie w miarę dobrze, to DWS zaliczył porażkę, osiągając wynik gorszy o 10% od oczekiwanej stopy zwrotu (względem złota). Można sobie zadać pytanie: jak inwestowane są nasze środki, skoro przy dwucyfrowym wzroście ceny metali, otrzymujemy zaledwie ułamek tego wzrostu? Według strony mBanku, „aktywa subfunduszu DWS Gold będą pośrednio inwestowanie w akcje emitentów, których przychody lub zyski pochodzą z eksploracji, wydobycia, produkcji lub przetwarzania metali szlachetnych”. Obrońcy DWS powiedzą, że gdyby w tym czasie złoto potaniało o 13%, to fundusz poradziłby sobie lepiej, bo zarządzający nim „inwestują bezpiecznie” i próbują „minimalizować straty”. Być może, ale nie po to powierzamy własne środki specjalistom, by oni radzili sobie gorzej niż rynek. Poza tym, pieniądze po prostu lubią zarabiać.

Czy lepiej byłoby zatem samemu zainwestować w metale szlachetne? Jeśli nie ufamy funduszom, to jest to oczywiście jedna z możliwości, o ile mamy czas i chęć włożyć więcej wysiłku w handel metalami. Jest to bardziej skomplikowane niż zakup jednostek uczestnictwa funduszu i może to być na początku kłopotliwe, zwłaszcza jeśli jesteśmy początkującymi inwestorami. Z drugiej strony możemy być za to sowicie nagrodzeni w postaci wyższej stopy zwrotu, jeśli przyjmiemy mądrą strategię. Możemy też więcej stracić.

Z pomocą przy inwestycji bezpośredniej w metale, srebro i złoto, przychodzi platforma BullionVault, o której pisałem już wcześniej ten artykuł. Tu w ciągu ostatnich 3 miesięcy cena złota wzrosła o 11,89%, a cena srebra – o 41,81% (lepiej niż rynek). Ceny na BullionVault podążają za rynkiem i nie różnią się od niego o więcej niż 5-6%. To dobra wiadomość, bo wiemy że nikt inny nie „zabiera” nam wypracowanego zysku. Nikt, poza nami, nie popełni błędów inwestycyjnych i to my sami jesteśmy kowalami swego losu. Żaden pan Zdzisław, czy pani Marzena nie zarządza naszymi oszczędnościami, więc jeśli podejmiemy trafne decyzje, to będziemy mogli się cieszyć większymi zyskami.

Tabela ze szczegółowymi danymi do artykułu:

Data DWS Gold1 Superfund SFIO GoldFuture2 Złoto3 BullionVault Złoto4 Srebro5 BullionVault Srebro4
4-5 sie 2010 168,84 zł 757,19 zł 1195,00 USD 1205,69 USD 18,20 USD 18,49 USD
3-4 lis 2010 175,88 zł 858,71 zł 1355,00 USD 1349,00 USD 24,50 USD 26,22 USD
Stopa zwrotu 4,17% 13,41% 13,39% 11,89% 34,62% 41,81%

Źródła:
1DWS Gold
2Superfund
3Infomine.com
4BullionVault
5Infomine.com