Ciekawostki o srebrze

Ze srebrem związanych jest sporo ciekawostek, o których nie wszyscy zdajemy sobie sprawę. Bo ilu z nas wie, że srebro (pod nazwą piorunian srebra) jest używane jako środek wybuchowy, a jodek srebra używany do wywołania deszczu z chmur?

BullionVault

Srebro doskonale powstrzymuje powstawanie bakterii i jest używane w procesie oczyszczania wody. Jest alternatywą dla substancji chemicznych jak brom i chlor. Z racji swoich właściwości antybiotycznych używa się go do produkcji papieru używanego w medycynie. Srebro jest najbielszym z metali i ma bardzo wysoki współczynnik odbicia światła, dzięki temu wytwarza się z niego najwyższej jakości lustra. Jest też symbolem 25. rocznicy ślubu, a najbardziej znane przysłowie to oczywiście: „Mowa jest srebrem, a milczenie złotem”.

Srebro jest jednym z pierwszych metali znanych człowiekowi, odkrytym ok. 5.000 lat temu. Persowie używali srebra do produkcji monet od VI wieku p.n.e. Znajdujemy wzmianki o srebrze w Biblijnej Księdze Stworzenia, i jest ono kojarzone z Księżycem. Co ciekawe, kiedyś wierzono, że srebro chroni od wilkołaków, a w antycznych Chinach zakładano dzieciom srebrne naszyjniki, aby oddaliły złe duchy. W kontekście ostatnich filmów związanych z tym tematem, może warto nosić przy sobie srebrną biżuterię?

Państwo Argentyna zostało nazwane od Argentum – łacińskiej nazwy srebra, choć nie jest ono znaczącym producentem srebra. Z kolei polska firma KGHM Polska Miedź S.A. jest drugim producentem srebra rafinowanego na świecie. Spółka produkuje rocznie ponad 1 200 ton srebra rafinowanego. Srebro sprzedawane jest w postaci gąsek (sztabki) i granulatu. Głównymi odbiorcami polskiego srebra są: Wielka Brytania, Niemcy i Belgia.

W senniku egipskim, babilońskim, czy staropolskim srebro jest oznaką szczęścia i dobrobytu:

  • nieobrobione, w kopalni albo przetopione w sztaby – bogactwo
  • srebrne naczynia – dobrobyt
  • otrzymać srebro – uznanie zasług
  • sprzedawać srebro – korzystna spekulacja/interes
  • kupować srebro – wielka, korzystna zmiana w życiu
  • monety srebrne – dobre czasy nadchodzą

Na podstawie:
http://www.kghm.pl/index.dhtml?category_id=253
http://www.e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/srebro/lista-artykulow/srebrne-ciekawostki.html
http://zlotasztabka.pl/o-srebrze/srebro-czym-jest-i-dlaczego-je-kupujemny/