Bracia Hunt – historyczna spekulacja na srebrze

Rynek srebra jest znacznie bardziej spekulacyjny niż rynek złota, co najlepiej ilustruje historia amerykańskich potentatów naftowych, braci Hunt.

Przed 30 laty, w lutym 1979 roku, zaczęli oni intensywnie skupować srebro przy cenach ok. 5 dolarów za uncję. Zabezpieczali się w ten sposób przed przewidywanym wzrostem inflacji. W ciągu 10 miesięcy zgromadzili około 200 milionów uncji srebra (równowartość ówczesnej rocznej światowej produkcji srebra), angażując w zakupy kilka miliardów dolarów. Ich działanie spowodowało dramatyczny wzrost ceny kruszcu i po 4 miesiącach jedna uncja kosztowała już 20 dolarów. Dodatkowo rynki finansowe ogarnęła panika po wkroczeniu wojsk sowieckich do Afganistanu, co spowodowało dalsze wzrosty i osiągnięcie rekordu wszech czasów, czyli poziom 50 dolarów za uncję. Do tej pory nie udało się tego poziomu przebić.

Ta spekulacyjna gra skończyła się dla braci Hunt pechowo. W marcu 1980 roku rząd USA i amerykańskie banki zaczęły masowo wyprzedawać swe rezerwy srebra, wobec czego nastąpił błyskawiczny spadek ceny do zaledwie 15 dolarów za uncję. Dzień w którym doszło do załamania ceny srebra nazywa się „Srebrnym Czwartkiem”. Bracia tego nie przewidzieli, liczyli na dalsze wzrosty i ostatecznie stracili 3 mld dolarów. Zatrzymano ich w 1988 roku.

Pecha do srebra miał również Warren Buffett, najbogatszy inwestor świata. W 1997 roku skupił 130 mln uncji kruszcu średnio po 6 dolarów, a rok później srebro zaliczyło historyczne dno notowań, czyli ledwie 3,6 dolarów za uncję.

Te nieprzyjemne przykłady powinny ochłodzić zapały inwestorów, szukających szybkiego zysku. Nie polecamy i nie pochwalamy zarówno spekulacji, jak i inwestycji w srebro w ciemno, bez zastanowienia i bez dywersyfikacji. Srebro w długim horyzoncie czasowym powinno zyskać na wartości i prawdopodobnie pewnego dnia przebije swój historyczny poziom 50 dolarów za uncję, jednakże w krótkim okresie możliwa jest też korekta ostatnich wzrostów, co byłoby idealną okazją do kupna certyfikatów lub srebra fizycznego.